На Рівненщині сільський дитячий садок нагріватиме воду енергією сонця
Село Бистричі – не лише одне з найбільших населених пунктів Березнівського району, а й передове в питанні енергоефективності
Тутешній дитячий садок запровадив такі технології, що дозволило скоротити споживання природного газу майже у два рази.
Ще два роки тому вихователям та діткам докучав грибок, сирість і холод у приміщенні.
Тоді директор закладу Лариса Жук вирішила долучитись до Проекту ЄС та ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду-3». Самотужки підготували всі документи щоб утеплити фасад дитячого садочку. Проект передбачає найбільший внесок від грантодавця (10 тис. доларів). Жінка пригадує, проблем із співфінансуванням з обласного та районного бюджетів не виникало, а от переконати всіх односельчан долучитись до справи було не легко. Адже однією з умов було залучення коштів громади.
«Ми не могли зрозуміти, чому вони нам не довіряють. А потім з’ясували, що багато не знають. Доводилось розповідати, переконувати. Зрештою, все село взяло участь – хто по гривні, хто по десять, хто по сто. Було по-різному, було не просто. Хтось підозрював, що ці гроші потраплять в чиюсь кишеню», - розповідає директорка садочка.
Тому за процесом утеплення фасаду слідкувала вся громада. Зрештою переконались, що кожна копійка пішла на благо – в садочку одразу стало тепліше. Загалом на проект спрямували понад 431 тисячу гривень.
Але ще протікав дах. Тому одразу ж взялись писати наступний проект про впровадження енергозберігаючих заходів шляхом реконструкції покрівлі.
Відтак влітку цього року ДНЗ с.Бистричі покрили новою черепицею, а головне – встановили всесезонну систему для підігріву води сонячними колекторами (вакуумного типу) на 150 л. Дана система забезпечує повністю гарячою водою влітку та в міжсезоння, а в зимовий період передбачено комбіновану систему з паралельним електричним підігрівом. За рахунок встановлення сонячного колектора потребами гарячої води повністю забезпечені дві групи ДНЗ, в яких навчається 60 діток.
Попередня вартість робіт по реконструкції покрівлі складала 471 тис. 611 грн.
«Це не просто, що у нас є бюджет проекту, гроші і ми їх використали. Там тендер проходить, ціла процедура в результаті якої ми зекономили 125 тисяч. Ці гроші ми спрямуємо на інші потреби садочку», - зазначає Лариса Жук.
Детально про свій досвід в галузі енергоефективності директорка садочку розповіла голові Рівненської облдержадміністрації Олексію Муляренку. Він разом зі своїм заступником Ігорем Тимошенко та очільниками Березнівського району відвідав унікальний заклад.
«Хочу справедливо похвалити дитячий садок у селі Бистричі, який є чи не першою бюджетною установою в районі, де встановили сонячні колектори. Але не менш важливим є їх унікальний досвід, коли громада реально об’єдналась заради спільної справи. Розумію наскільки складно було переконати кожного зробити внесок, подолати недовіру, лінь та байдужість. Але вони змогли і тепер є прикладом для інших громад бути активними та ініціативними», - відзначив Олексій Муляренко.