Інформаційне агентство УНТ
Українське Народне Телебачення
Головне в Україні

Режисер Ахтем Сеітаблаєв отримав цьогоріч премію імені Василя Стуса: говоримо про актора та його кар'єру в кіномистецтві

Режисер Ахтем Сеітаблаєв отримав цьогоріч премію імені Василя Стуса: говоримо про актора та його кар'єру в кіномистецтві
3873 ПЕРЕГЛЯДІВ

Український режисер, сценарист, актор Ахтем Сеітаблаєв цьогоріч отримав премію імені Василя Стуса. 12 грудня 2020 року в музеї Шевченка Ахтема нагородили грошовою винагородою та статуеткою за вагомий внесок в українську культуру. Нагороду актор отримав з рук декана Києво-Могилянської академії бізнес-школи Олександра Саврука.
На церемонії вручення премії Ахтем Сеітаблаєв зізнався, що нічого не знав про Василя Стуса аж до поки не приїхав в Київ. Наразі актор захоплюється мужність та любов'ю поета до рідної землі.
За словами Ахтема Сеітаблаєва, сьогодні багатьом із нас легше боротися за свою гідність, тому що "був і є Василь Стус, що серед нас і сьогодні літає Птах його душі".
Актор Ахтем Сеітаблаєв народився 11 грудня 1972 року в родині депортованих в часи Сталіна кримських татар. Сім'я Ахтема була відома своїми артистичними вміннями, тому й не дивно, що майбутній режисер зробив мистецтво своєю професією.
Хоча в дитинстві Ахтем хотів займатися фізичним вихованням, але вступні іспити не здав.
Цікаво, що рід мами Сеітаблаєва протягом двох століть був пов'язаний з мистецтвом. В родині були й співаки, й музиканти, й актори. А дядько Ахтема був композитором та одним із засновників ансамблю "Хайтарма".
За радянських часів рід матері Ахтема Сеітаблаєва був депортований на Урал, а батька- в Середню Азію. Коли була знята комендантська година, сім'я матері перебралася в Таджикистан. Там же вона закінчила музичне училище та вступила до театрального інституту. Тут і зустрілися батьки Ахтема.
На Узбекистані Ахтем Сеітаблаєв закінчив школу, а в 1988 році разом з батьками повернувся в Крим. В 1992 році Ахтем закінчив Кримське культурно-просвітницьке училище за спеціальністю акторського мистецтва. А вже в 1999 році актор переїхав до Києва вчитися драматургії в Київському національному університеті театру, кіно і мистецтва імені Карпенка-Карого.
Разом з тим Ахтем Сеітаблаєв уже грав спектаклі в Державному кримськотатарському академічному музично-драматичному театрі в Сімферополі. Наприклад, він зіграв такі спектаклі, як "Лісова пісня" за Лесею Українкою або ж "Браво, Амадео" по Моцарту і Сальєрі Пушкіна.
У 2003 році Ахтем Сеітаблаєв відкриває шлях до кіномистецтва, він починає зніматися у невеликих ролях та водночас писати власні сценарії до фільмів.
З 2005 року актор починає працювати в Академічному театрі драми та мистецтва на Лівому березі Дніпра.
Одна з перших робіт в кіномистецтві Ахтема, роль в 2006 році в художньому фільмі Миколи Мащенка "Богдан Зиновій Хмельницький".
У 2009 році Сеітаблаєв зняв міні-серіал"Осінні квіти" за власним сценарієм. Наступним був фільм "Чемпіони з підворіття", за якого режисер отримав нагороду в номінації " Кращий український фільм.
Знаковим фільмом для нього та його народу став "Хайтарма", в якому роль була відведена і його старшій доньці. Цей фільм приніс визнання актору не лише в Україні, а й за її межами. В 2014 році на італійському фестивалі " Kimera"був удостоєний звання кращого режисера.
У 2015-2016 роках режисер зняв драму "Чужа молитва". Фільм про кримську татарку, яка врятувала 88 єврейських дітей від нацистів.
Наступний фільм " Кіборги. Герої не вмирають", фільм над яким Ахтем працював у 2017 році. Тут актор розкрив життя українців, які захищали український аеропорт від російських найманців. За фільм Сеітаблаєв отримав орден "За заслуги III ступеня".
У 2018 році Ахтем працював над зйомками фільму " Захар Беркут", який вийшов на екрани українського телебачення в 2019 році.
У 2020 році режисер створив художній фільм " Номери", який базується за однойменною п'єсою Олега Сенцова 2011 року. Важливо, що кінокартина створювалася на відстані Ахтема та поета, через листування. Режисер гостро реагував на засудження росіянами Олега Сенцова і навіть писав відкритого листа Дональду Трампу з проханням повпливати на свободу письменника.
Наразі актор працює над новими проєктами та прагне завойовувати й надалі кіномистецтво.

Передрук матеріалів, використання фото, відео дозволяється тільки за умови посилання на «Інформаційне агентство УНТ» та зазначення автора. «Інформаційне агентство УНТ» не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Редактор: redaktor@unt.ua

© 2018 Інформаційне агентство УНТ Українське Народне Телебачення