Телеканал УНТ
Українське Народне Телебачення
Головне в Україні

Агрофірма “Зодіак” намагаються “віджати” в киян 74,4 га землі на столичних Осокорках

Агрофірма “Зодіак” намагаються “віджати” в киян  74,4 га землі на столичних Осокорках
338514 ПЕРЕГЛЯДІВ

ТОВ “Агрофірма “Зодіак” продовжує доводити в суді своє право на 74,4 га землі на Осокорках (Дарницький район Києва). Компанія, одним із бенефіціарів якої до 2018 року був відомий бізнесмен та забудовник Василь Хмельницький (на колажі праворуч), намагається оскаржити дії Київради, КМДА та накази Міністерства юстиції та Держгеокадастру, які восени минулого року скасували сумнівні реєстраційні дії щодо цієї землі. Експерти наголошують – ТОВ “Агрофірма “Зодіак” не має жодного відношення до зазначеної ділянки сільгосппризначення біля озера Тягле, для її реєстрації, ймовірно, були використані підроблені документи, а у випадку перемоги компанії в судах ця земля може бути забудована. Столична влада притримується більш-менш чіткої позиції, доводячи незаконність претензій скаржника, останнє слово залишається за служителями Феміди.

Як стало відомо, найближчим часом у Господарському суді Києва мають відбутися засідання, які можуть вирішити долю земельної ділянки в районі озера Тягле на столичних Осокорках площею 74,4 га (кадастровий номер – 8000000000:96:001:0040), яку ТОВ “Агрофірма “Зодіак” планує отримати на праві постійного користування.

Так, на 23 червня 2022 року заплановане засідання по справі №910/18193/21, в рамках якої вказана компанія оскаржує скасування рішення приватного нотаріуса про право постійного користування на вказану землю. Відповідачами у цій справі виступають Міністерство юстиції України, Київрада та КМДА. Крім того, 29 червня поточного року столичний госпсуд має розглядати справу №910/21353/21, в рамках якої ТОВ “Агрофірма “Зодіак” оскаржує скасування рішення про державну реєстрацію цієї землі. Відповідачами в даному випадку вказані Держгеокадастр, Київрада і Київська міськдержадміністрація (КМДА).

Столичний адвокат і правозахисник Олександр Дядюк, який відслідковує цю ситуацію і відвідував судові засідання по справі №910/21353/21, коротко описав історію, яка склалася навколо цієї землі. За його словами, ТОВ “Агрофірма “Зодіак” змогло в 2021 році на основі сумнівних документів зареєструвати через нотаріуса право постійного користування на вказану ділянку, проте Мін'юст і Держгеокадастр “знесли” відповідні дані в реєстрах. Компанію це не зупинило – її представники пішли до суду. 

“Підробили державний акт на право постійного користування [земельною ділянкою], який начебто був виданий у 1946 році колгоспу “Шпитівський”. Де “Шпитівський”, а де – Осокорки? Шпитьки знаходяться на житомирській трасі, на правому березі Дніпра, за 50 км від річки. Осокорки – лівий берег Дніпра. Виходить, що колгосп займав половину Київської області? У 1946 році колгоспи були дуже маленькими – в деяких селах навіть було по 2-3 колгоспи. Лише в 50-х роках Хрущов зробив укрупнення, згідно з яким в одному селі міг бути лише один колгосп. При цьому, зазначається, що держакт на цю ділянку був виданий Києво-Святошинською радою депутатів трудящих, тоді як межі  Києво-Святошинського района ніколи “не виходили” на лівобережжя Дніпра. Тобто, ця рада ніяк не могла розпоряджатися ділянками у тій місцевості. Я розказав і показав це судді Вадиму Босому (суддя в рамках провадження №910/21353/21. – KВ), і він сам здивувався!”, – повідомив KВ Олександр Дядюк.

На його думку, на відміну від деяких схожих ситуацій, в даному випадку столична влада дійсно намагається захистити інтереси громади, яка може втратити землю. При цьому, як вважає Олександр Дядюк, виходячи з норм діючого законодавства, у ТОВ “Агрофірма “Зодіак” немає перспектив на перемогу в судах – принаймні у першій інстанції.

“Афера дуже тупа й примітивна, але вони все рівно подали позови до суду. Вони, ймовірно, намагаються “вернуть все честно украденное”. При цьому, я не можу сказати, що міська влада підігрує “Агрофірмі “Зодіак” по цій земельній ділянці – судячи з того, що я бачу, вони дійсно проти таких дій. Представниця КМДА намагається активно працювати. Позиція Київради також нормальна. До них у мене немає претензій. Суддя Босий поки поводить себе “рівно” – здається, він сам усе розуміє. Я сподіваюсь, що суд першої інстанції відмовить [у задоволенні позову], тому що тут немає за що зачепитися. А далі побачимо”, – відзначив адвокат.

На думку Олександра Дядюка, ТОВ “Агрофірма Зодіак” не має намірів використовувати цю ділянку за призначенням (“для ведення товарного сільського господарства”), і у разі, якщо суди стануть на сторону позивача, вказану землю очікує звична доля – забудова котеджами аба багатоквартирними будинками.

“74 га – це величезна ділянка: у довоєнні часи вона б коштувала десятки мільйонів доларів. Зрозуміло, що ніхто в межах Києва кукурузу сіяти не буде, тому, скоріш за все, її розглядають як територію під забудову”, – підкреслив Олександр Дядюк.

KВ вирішила проаналізувати, як саме склалася така ситуація, та встановити, хто може бути причетним до цієї історії.

Сумнівна реєстрація

10 вересня 2021 року державний реєстратор – приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Мар'яна Бутько – зареєстрував за ТОВ “Агрофірма “Зодіак” право постійного користування земельною ділянкою на Осокорках площею 74,4 га з цільовим призначенням “для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ” (кадастровий номер -  8000000000:96:001:0040). Відповідні відомості були внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Офіційною підставою для реєстрації права користування – державний акт на цю ділянку, який начебто був виданий Виконавчим комітетом Києво-Святошинської районної Ради депутатів трудящих ще від 24 лютого 1946 року.

У цей же період (точна дата у відкритих джерелах не повідомляється. – KВ) Державний кадастровий реєстратор відділу Обухівського району Головного управління (ГУ)  Держгеокадастру у Київській області здійснив державну реєстрацію зазначеної земельної ділянки.

Відзначимо, однією з підстав для таких реєстраційних дій було вказано той факт, що ТОВ “Агрофірма “Зодіак” є правонаступником колективного сільськогосподарського підприємства (КСП) “Шпитьківське”, за яким вказана ділянка начебто обліковувалась станом на початок 00-х років.

Земельна ділянка на кадастровій карті України (скріншот видання “Наші гроші”)

Міська влада Києва протягом майже двох місяців не помічала, що у ділянки, яка знаходиться в межах столиці, з'явився новий користувач. Проте, в листопаді 2021 року КМДА нарешті відреагувала на такий факт, заявивши, що вищезазначене рішення державного реєстратора незаконне і підлягає скасуванню. 

Так, у КМДА повідомили, що ТОВ “Агрофірма Зодіак” не належить до суб’єктів, які можуть набувати право постійного користування земельною ділянкою (таким правом можуть скористатися лише різноманітні державні органи та комунальні установи, тоді як інші юридичні особи можуть розраховувати лише на право оренди. – KВ). Також чиновники вказали на те, що Київрада, як власник та розпорядник земель комунальної власності на території столиці, не приймала жодних рішень щодо передачі згаданої ділянки у власність або користування будь-яким фізичним чи юридичним особам. За інформацією столичної влади, документація із землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки навіть не надходила до Департаменту земельних ресурсів КМДА. Також КМДА звинуватило ГУ Держгеокадастру у Київській області в перевищенні владних повноважень його посадовими особами та незаконному розпорядженню земельними ділянками, що належать територіальній громаді Києва.

У зв'язку з цим столична міськдержадміністрація пообіцяла звернутися до Міністерства юстиції України та Держгеокадастру щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки та рішення приватного нотаріуса про право постійного користування на земельну ділянку за ТОВ “Агрофірма Зодіак”. Крім того, чиновники заявили про те, що вони будуть звертатися до територіального управління Державного бюро розслідувань (ДБР) у місті Києві щодо внесення відомостей про кримінальне правопорушення за вищезазначеними фактами.

Врешті-решт, 4 листопада 2021 року Міністерство юстиції України своїм наказом №3964/5 задовольнило скаргу Департаменту земельних ресурсів КМДА і скасувало запис про зареєстроване право постійного користування на вищезазначену земельну ділянку, який було здійснено нотаріусом Мар'яною Бутько (наказ відсутній у відкритому доступі. – KВ). Через три з половиною тижні, 30 листопада, Держгеокадастр,  у відповідь на скаргу Департаменту земельних ресурсів КМДА, наказом №556 скасував рішення про державну реєстрацію цієї землі.

У відповідь, ТОВ “Агрофірма “Зодіак” вирішило відстоювати своє “право” на вказану ділянку. Впродовж листопада-грудня 2021 року компанія подала два вищезазначених позова до Господарського суду міста Києва про визнання протиправними та скасування наказів Міністерства юстиції та Держгеокадастру. Розгляд цих проваджень триває. При цьому, в рамках спору з Мін'юстом ТОВ “Агрофірма “Зодіак” ще 19 листопада 2021 року змогло добитися від столичного госпсуду накладення арешту на зазначену землю в рамках заходів забезпечення позову – задля того, щоб столична влада до закінчення розгляду цієї справи не мала змоги будь-яким чином розпоряджатися даною землею. 

Відзначимо, на сьогоднішній день у відкритих джерелах немає відомостей щодо початку слідства за вказаним земельним питанням, яке обіцяла ініціювати КМДА. Варіантів декілька: або столична влада не направила відповідну інформацію до ДБР, або держбюро відмовило у відкритті кримінального провадження, або такі дані не публікувалися в різноматнітних реєстрах, у звязку з чим їх наразі неможливо знайти.

Хто хоче відібрати у киян 74,4 га землі 

За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Агрофірма “Зодіак” було зареєстроване у квітні 2000 року в селі Шпитьки Бучанського (до 2020 року – Києво-Святошинського) району Київської області. Керівником компанії вказано Анатолія Артемюка, засновниками – мешканця смт Гостомель Бучанського району Київщини Максима Гришка та мешканця села Вишеньки Бориспільського району Київської області Михайла Твердохліба.

Примітно, що з травня 2016 року по вересень 2018 року кінцевим бенефіціаром ТОВ “Агрофірма “Зодіак” було зазначено Василя Хмельницького – народного депутата України IV-VII скликань та засновника холдингової компанії “UFuture”, яка об'єднує активи у різних галузях – нерухомість, інфраструктура, відновлювана енергетика, фармацевтика тощо. Серед головних активів “UFuture” – девелоперська компанія UDP, міжнародний аеропорт "Київ" ім. І. Сікорського (Жуляни), національний оператор зовнішньої реклами "РТМ-Україна" тощо.

Відзначимо, у відкритих джерелах немає підтверджень або спростувань того, що Василь Хмельницький станом на сьогоднішній день має відношення до ТОВ “Агрофірма “Зодіак”. Проте, деякі компанії з його оточення вже фігурували у скандалах з ймовірно незаконною реєстрацією прав на землю в столиці. Яскравий приклад – ТОВ “Агрокомбінат “Хотівський”, яке мало або досі має “апетити” щодо приблизно 1 тис. га столичної землі в районі парка “Феофанія” та місцевості “Пирогово”.

Крім того, ТОВ “Агрофірма “Зодіак”, ймовірно, має відношення й до інших відомих осіб. У той же період, з травня 2016 року по вересень 2018 року, співзасновником даної компанії виступало ТОВ “Аскіо Груп” (до грудня 2021 року – ТОВ “Стоїк Груп”). У свою чергу, серед засновників та кінцевих бенефіціарів останнього ТОВ протягом тривалого часу були зазначені особи з оточення Віктора Пилипишина – екс-голови Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації (2006—2010 роки), депутата Верховної Ради VI та VII скликань та відомого бізнесмена. 

Наприклад, у 2006-2007 роках засновниками ТОВ “Аскіо Груп” були вказані його жінка Людмила та дочка Олена. Остання, до речі, є офіційною дружиною депутата Київради VII і VIII скликань (входив до складу фракції “Єдність”) Костянтина Ялового. Крім того, з 2020 року засновницею ТОВ “Аскіо Груп” є Людмила Потушинська, яка займає аналогічні посади відразу в декількох компаніях, які система Youcontrol відносить до так званої “групи сім'ї Пилипишиних”.

Нагадаємо, Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов'язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич (на колажі ліворуч), який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

Треба зазначити, що на час воєнного стану вся повнота влади в Києві належить Київській міській військовій адміністрації (КМВА), яку з початку березня 2022 року очолює генерал Микола Жирнов. В голови КМВА є два заступники, одним з яких є голова КМДА, мер Києва Віталій Кличко.

КиївВлада

Теги: Агрофірма Зодіак,Департамент земельних ресурсів КМДА,КМДА ,Василь Хмельницький,Петро Оленич,Микола Жирнов,Осокорки

Редактор: [email protected]

© 2010 Телеканал УНТ Українське Народне Телебачення

Мої відео