Інформаційне агентство УНТ
Українське Народне Телебачення
Головне в Україні

Через «Інваспорт» з держбюджету вивели майже 300 млн грн, – Рахункова палата

Через «Інваспорт» з держбюджету вивели майже 300 млн грн, – Рахункова палата
133958 ПЕРЕГЛЯДІВ

7 мільярдів гривень: саме таку рекордну суму цьогоріч виділили з державного бюджету на фінансування спорту. Ці кошти мають бути засвоєні, зокрема, й через структури «Інваспорту». Однак у прозорості їхнього використання є великі сумніви. Хто заробляє на потребах українських паралімпійців та під їхнім прикриттям веде бізнес з росіянами? Журналісти «СтопКору» провели масштабне розслідування і виявили чимало цікавих фактів.

Система закладів фізкультури і спорту осіб із інвалідністю, до якої входять десятки регіональних центрів та відділень, сотні дитячо-юнацьких спортивних шкіл та фізкультурно-оздоровчих клубів, функціонує на державному рівні та прямо підпорядковується Міністерству молоді і спорту.

Засновником цієї грандіозної системи є екснардеп Валерій Сушкевич, колишній очільник профільного парламентського комітету, а нині – голова Паралімпійського комітету спорту інвалідів України та уповноважений Президента з прав людей з інвалідністю.

invasport4

Валерій Сушкевич Фото: СтопКор

За словами ексміністра молоді та спорту України Дмитра Булатова, вплив органів як виконавчої, так і законодавчої влади на цю організацію є мінімальним, тобто де-факто український центр «Інваспорт» є незалежним і майже жодним чином не контрольованим органом.

Це підтверджує й голова правозахисної спілки інвалідів Олександр Вознюк. За його інформацією, за ширмою паралімпійського спорту розкрадають кошти в колосальних масштабах.

«Насправді управління в «Інваспорті» є номінальним або формальним. Тому що відпрацьована певна схема, як можна через «Інваспорт» викачувати гроші платників податків… Певна група корупціонерів на чолі, на мою думку, з паном Сушкевичем, який раніше почав цей процес з попередніми міністрами, намалювали собі схему, прикриваючись людьми з інвалідністю. Створили собі так званий банк, з якого ці люди отримують доходи», – стверджує пан Олександр.

До редакції «СтопКору» потрапили матеріали ревізії від Рахункової палати. Цей документ стосується ефективного використання бюджетних коштів Мінмолоді та спорту у 2017-18 роках. І, зокрема, центру «Інваспорт».

invasport2

Висновки ревізії від Рахункової палати Фото: скріншот

Висновки невтішні: центру закидають порушення принципу публічності та прозорості використання бюджетних коштів, а також неекономне використання коштів загального фонду держбюджету.

Понад те, як з'ясували аудитори, деякі фізкультурно-оздоровчі та спортивні заходи для осіб з інвалідністю проводили лише на папері, а близько 270 млн грн засвоїли непрозоро.

У 2020 році організація не провела жодних відкритих торгів, усі тендери відбулися за переговорною процедурою – без будь-якої конкуренції чи економії.

«Торги з конкуренцією, там, де є аукціони, не було проведено. Якщо будемо аналізувати закупівлі, коли проводилися відкриті торги, наприклад, в 2018 році, комітет спорту інвалідів купував автомобіль Toyota Camry, який коштував 1 мільйон 170 тисяч. Для участі подали пропозиції чотири учасники, але замовник відхилив три й акцептував пропозицію учасника з найвищою ціновою пропозицією», – зазначає аналітик руху «За чесні закупівлі» Анастасія Бондаренко.

invasport5

Переможцем обрали учасника з найвищою ціновою пропозицією Фото: скріншот

Ще один сумнівний тендер – закупівля теле- та аудіовізуального обладнання на суму майже 4 мільйони. В угоді компанія-переможець зазначила ціну на пульт управління майже у пів мільйона, за ринкової вартості у 170 тисяч гривень. Отже, близько 3 млн грн просто осіли комусь у кишені.

До всього цього варто додати й бізнес-зв’язки з країною-агресором. Аби утримати у власності майно центру «Інваспорт» на анексованому півострові, екснардеп і омбудсмен Валерій Сушкевич невдовзі після появи в Криму «зелених чоловічків» зустрівся з Путіним і попросив того «зберегти центр паралімпійської та дефлімпійської підготовки «Україна» в Євпаторії».

invasport10

Підприємство перереєстроване в РФ Фото: скріншот

Та, як розповів голова правозахисної спілки інвалідів Олександр Вознюк, у 2020 році влітку люди з інвалідністю, які є громадянами Росії, проводили на цій базі тренування.

До речі, директором бази є син пана Сушкевича – Олександр. У 2015 році Сушкевич-молодший як господар приймав у Центрі Всеросійський культурно-спортивний освітній фестиваль «Кримська осінь-2015» та так званого «голову» Криму Сергія Аксьонова.

invasport8

У 2015-му Сушкевич-молодший приймав у Центрі "голову Криму" Аксьонова Фото: скріншот

Згідно з даними платформи YouControl, підприємство «Національний центр паралімпійської і дефлімпійської підготовки та реабілітації інвалідів» Нацкомспорту інвалідів України досить успішно функціонує та має статутний капітал 20 мільйонів гривень. І дійсно перереєстроване в Росії.

Крім цього, згідно з декларацією, родина Сушкевичів має 4 квартири в Україні, дві з них розташовані у самісінькому центрі столиці – на вулиці Інститутській. Орієнтовна вартість такої нерухомості – пів мільйона доларів США.

stopcor.org

Теги: Валерій Сушкевич,Інваспорт,спорт,розкрадання бюджетних коштів,Мінмолоді та спорту,рахункова палата,держбюджет

Передрук матеріалів, використання фото, відео дозволяється тільки за умови посилання на «Інформаційне агентство УНТ» та зазначення автора. «Інформаційне агентство УНТ» не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Редактор: redaktor@unt.ua

© 2018 Інформаційне агентство УНТ Українське Народне Телебачення

Мої відео