За 6 місяців дії програми «Доступні ліки» держава забезпечила українців препаратами на суму понад 235млнгрн. А пацієнтам виписано 6,5млнрецептів на ліки. Урядова програма «Доступні ліки» діє з квітня 2017 року. Мільйони українців по всій країні вже скористалися програмою та отрималижиттєвоважливіліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми безкоштовно або з незначною доплатою. З початку роботи програми зростає кількість аптек-учасниць. На сьогодні їхня кількість по всій Україні вже сягнула6 564, тобто кожна третя аптека в Україні.

На сьогодні у програмі «Доступні ліки» бере участь198торгових найменувань препаратів. Позитив — це розширення переліку безкоштовних ліків до35лікарських засобів. Варто зазначити, що на початку програми їх було23.

«Коли ми розпочинали роботу над програмою, мета була — забезпечити регулярний доступ дожиттєвонеобхіднихліків українцям. За час дії програми «Доступні ліки» пацієнти змогли отримати ліки за понад 6,5млнрецептів по всій країні»,— зазначилав.о. Міністра охорони здоров’я, доктор Уляна Супрун.

Від початку дії програми, споживання життєво необхідних лікарських засобів, з доведеною ефективністю, рекомендованих ВООЗ, зросла майже вдвічі. Попит на ліки, які відшкодовуються на 100% взагалі виріс на 83%, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Вартість препаратів, що відшкодовуються державою та входять до програми, продовжує поступово знижуватись. В середньому ціна на лікарські засоби зменшилася на 30%, в деяких випадках на 50%.

«Рік тому фонд «Пацієнти України» проводив дослідження «БЕЗкоштовнамедицина». Його результати були невтішними: 48,8% пацієнтів відмовляються від лікування через брак коштів, 68,7% пацієнтів займаються самолікуванням не звертаючись до лікаря.

Програмареімбурсаціїв усьому світі є найефективнішим способом забезпечити ліками пацієнтів. В Україні «Доступні ліки» працює вже більше півроку і допомагає пацієнтам отримати безкоштовні ліки в аптеках і покращити їхнє здоров'я. Також вона допомагає знизити кількість випадків самолікування, адже пацієнти мають спершу відвідати сімейного лікаря, який випише рецепт на дієві і безпечні препарати»,– зазначила виконуючий директор БФ «Пацієнти України» ОльгаСтефанишина.

За час роботи програми серед українців суттєво зріс показник довіри до сімейного лікаря. За результатами дослідження соціологічної групи Рейтинг, він став більше на 10%: у грудні 2016 року ця цифра становила 53%, в серпні 2017 – вона підвищилася до 63%.

«Саме лікар має зацікавити населення скористатися програмою «Доступні ліки», а коли пацієнт відчує ефект безперервного прийому препаратів та економію коштів він залишиться прихильним до терапії. Адже саме ця прихильність до терапії разом з модифікацією способу життя дасть можливість знизити частоту ускладнень та рівень смертності від серцево-судинних захворювань»,— підкреслила сімейний лікарОленаНагорнюк.

Програма розривається. Уряд збільшив фінансування на 200млнгрн, і нині загальний бюджет «Доступних ліків» у 2017 році становить 700млнгрн. На 2018 рік Кабінет Міністрів передбачив у проекті бюджету 1млрдгрн.

МОЗ активно працює над розширенням препаратів у переліку та планує до кінця року додати ще 2-3 нозології.

Нагадаємо, що серед засадничих принципів програми «Доступні ліки»: лікування захворювань, що відносяться до пріоритетних станів в Україні, відшкодування на рівні амбулаторної ланки, виключно за рецептом, який виписує лікар із зазначенням діючої речовини, відшкодування за найдешевшою ціною, що зумовлює здорову конкуренцію між виробниками. Важливо зазначити, що програма передбачає встановлення граничних цін, так званих референтних, на рівні ціни в сусідніх країн.