Телеканал УНТ
Українське Народне Телебачення
Головне в Україні

Майже 37 млрд грн — збитки сільського господарства лише у Харківській області

Майже 37 млрд грн — збитки сільського господарства лише у Харківській області
326881 ПЕРЕГЛЯДІВ

У досліджені Товариства дослідників України йдеться, що збитки сільського господарства через втрати ґрунтів внаслідок воєнних дій лише в Харківській області складають майже 37 мільярдів гривень.

Про це говорилось під час презентації дослідження, яке проводилось на замовлення Міністерства економіки України та Міністерства аграрної політики та продовольства у співпраці із Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (FAO UN).

«Для України надзвичайно важливо розуміти збитки, яких завдала Росія. Нам потрібні конкретні цифри, щоб у підсумку виставити рахунок і вимагати виплат компенсацій від держави-агресора. Оцінка збитків сільського господарства через втрату ґрунтів – це також надзвичайно важливо з погляду оцінки якості наших ґрунтів і того, що ми будемо із ними робити після завершення активної фази бойових дій. Оновлення інформації завдяки такому дослідженню надзвичайно важливе для вибудовування подальшої стратегії розвитку як сільського господарства, так і країни загалом», – розповів під час дискусії заступник Міністра економіки Ігор Безкаравайний.

Дослідники розробили та випробували комплексну методологію оцінки збитків в Харківській області, 61% території якої зазнали впливу бойових дій. Всього було 3 етапи дослідження: геопросторовий аналіз високоточних супутникових знімків для визначення  орних земель та ступеня їх ураження боєприпасами та військовою технікою. Також окремо розроблялися електронні карти типів ґрунтів та рівня їхньої ерозії. Польовий етап  дослідження передбачав  відбір проб уражених ґрунтів для подальшого лабораторного аналізу. Безпосередньо вибухи пошкодили 4,2 тис га орних земель, потенційно забрудненими можуть бути ще 28,2 тис га. Ще 3,4 тис га ґрунтів зазнали ущільнень через пересування військової техніки.

За словами заступника Голови Харківської ОВА Євгена Іванова, результати дослідження та детальні мапи по кожній громаді допоможуть в розмінуванні територій, а головне - дадуть змогу аргументовано доводити, що продукція, вирощена на тій чи іншій ділянці, не є забрудненою та небезпечною.

Як розповіла координаторка програми Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН Тіфейн Лука, проведене дослідження буде корисне перш за все для фермерів, які зможуть планувати яку продукцію вирощувати на своїй землі.

Заступник очільниці мінекономіки Ігор Безкаравайний вважає, що підхід, використаний Товариством дослідників України, може прискорити процес обстеження земель. Для цього використану методологію варто описати, стандартизувати, ухвалити на рівні уряду і почати використовувати.

«Оцінка збитків сільського господарства через втрати ґрунтів буде одним із ключових елементів вибудовування системи пріоритизації розмінування. Маючи цей пазл ми зможемо розробити методологію, яка даватиме відповідь в який момент яку територію очищувати, щоб це було максимально ефективно, продуктивно і сприяло розвитку країни. Ми знаходимося в тому моменті, коли роблячи все правильно і використовуючи сучасні можливості, ми можемо зробити дуже якісний стрибок вперед», – сказав він.

Зазначається, що Товариство дослідників України надалі планує проаналізувати територію Харківської області в межах 40-кілометрової зони від державного кордону та лінії розмежування на кордоні Харківської та Луганської областей, яка зараз за міжнародними стандартами є небезпечною для роботи науковців. Водночас дослідники працюють над аналізом збитків в Херсонській та Миколаївській областях та мають плани провести аналіз території за цією ж методологією в усіх областях, які постраждали від військової агресії росії проти України.

Редактор: unt@ukr.net

© 2010 Телеканал УНТ Українське Народне Телебачення

Мої відео