Інформаційне агентство УНТ
Українське Народне Телебачення
Головне в Україні

"Чорні колектори" тероризують українців

"Чорні колектори" тероризують українців
1734 ПЕРЕГЛЯДІВ

Погрози, лайливі повідомлення, постійні телефонні дзвінки. В такий спосіб колектори змушують боржників повернути кредит. В народі їх називають "чорні колектори". Їх робота заборонена законом та вважається протиправною. Адже несе за собою фізичне насильство. Хто такі колектори, чому громадяни України не хочуть мати з ними справу та як захистити свої права, читайте в нашому матеріалі.
Протягом 2013-2017 роках збанкрутувало 96 банківських установ. В результаті частина проблемних кредитів перейшла колекторським фірмам. В Україні їх діяльність не врегульована на законодавчому рівні, хоча й не заборонена. Це стає наслідком порушення прав та обов'язків боржників і створює всі умови для діяльності так званих "чорних колекторів", які переходять лінію можливості. Вони вчиняють психологічний та фізичний тиск: телефонують з погрозами до боржників та їх рідних, розголошуються конфіденційну інформацію (фото, анкетні дані, копія паспорта), намагаються проникнути в нічний час в помешкання, можуть застосовувати фізичну силу. Додамо, що тільки в липні 2020 року Національний банк України отримав 535 скарг щодо діяльності колекторських фірм.
Наразі депутати Верховної Ради України, Національний банк України та Уповноважений Верховної Ради України з прав людини прийняли законопроєкт No 4241, який встановлює етичну роботу колекторів з боржниками та захист боржників при врегулюванні заборгованості.
Основна функція колекторів — це стягнення боргу з платника кредиту. Колекторські фірми мають право здійснювати свою діяльність лише у випадку наявності ліцензії, яка посвідчує інформаційно-консультативну діяльність.
Колектор може і має усно чи письмово звернутися до боржника і ввічливо нагадати про сплату заборгованості. У телефонній розмові колектор не має права здійснювати психологічний тиск, залякувати, чинити фізичний вплив тощо. Крім того, в Національному банку України повідомляють, що колекторські фірми не повинні розголошувати банківську таємницю та персональні дані боржника.
До того ж в рамках закону стягнути заборгованість можна лише за рішенням суду. Це говорить про те, що самостійно колектори не можуть примусити боржників погасити кредит або забрати в людини будь-яке її майно.
Національний банк України додає, що в разі дзвінків від колекторів, боржник повинен упевнитися чи діє колекторська фірма на законних правах. Дочекайтеся договору між кредиторами та колекторами. Вимагайте письмові документи з усіма печатками та підписами, які юридично затверджені. Не піддавайтесь психологічному впливу. Адже інформаційна зброя колекторів - залякування родичів боржника. Проте, стаття 32 Конституції України констатує той факт, що ніхто не має право втручатися в особисте, сімейне життя. Дії колекторів є безпідставним порушенням конституційних прав громадян України. Вони можуть вриватися у квартиру, псувати майно, застосовувати силу. В такому випадку варто звертатися до суду із заявою про відкриття кримінальної справи за статтею 182 Кримінального кодексу України (порушення недоторканності), статтею 189 (вимагання) або статтею 190 (шахрайство). Якщо ж використовують ваші персональні дані, то допомоги чекайте від уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
У випадку тиску чи погроз зі сторони колекторів, намагайтеся вгамувати свій емоційний стан. Звертайтеся ввічливо, тактовно. До того ж в Національному банку України радять встановлювати на телефонах додатки, які автоматично записують розмови. В майбутньому це може стати вам в пригоді у разі неправомірних дій щодо вас.
Однак, якщо мовиться про кредит, який ви взагалі не брали, а лише без вашого відома боржник додав ваші персональні дані, намагайтеся коректно з'ясувати всю ситуацію. Якщо ж телефонні дзвінки не припиняються, змініть номер телефону.
Однак, спілкуючись з колекторами, краще мати юридичний супровід. Держава надала можливість отримувати безкоштовні консультації та захист боржника в суді.
Нагадаємо, звернутися за правовою допомогою ви можете в контакт-центр Національного банку України за номером телефону 0800505240.

Передрук матеріалів, використання фото, відео дозволяється тільки за умови посилання на «Інформаційне агентство УНТ» та зазначення автора. «Інформаційне агентство УНТ» не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Редактор: redaktor@unt.ua

© 2018 Інформаційне агентство УНТ Українське Народне Телебачення

Мої відео