Телеканал УНТ
Українське Народне Телебачення
Головне в Україні

Відновне правосуддя для неповнолітніх на Миколаївщині: результати та перспективи

Відновне правосуддя для неповнолітніх на Миколаївщині: результати та перспективи
204897 ПЕРЕГЛЯДІВ

Ключовим для успішної реалізації проєкту з відновного правосуддя для неповнолітніх є комплексний підхід на кожному етапі - від інформування про можливості та переваги проєкту до роботи з сім’єю та оточенням підлітка. На цьому акцентували під час регіональної зустрічі з реалізації пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» у Миколаївській області. Серед учасників - представники системи БПД, органів прокуратури, суду, поліції, пробації, соціальних служб, служби у справах дітей та освіти, громадських та благодійних організацій, адвокати, медіатори та психологи.
Протягом зустрічі учасники проаналізували результати впровадження проєкту на Миколаївщині, серед здобутків відзначили чіткий механізм взаємодії партнерів, завдяки чому маємо вже 15 підлітків, які успішно завершили програму.
«Може здатися, що цифра не велика, але головне не статистика, а те, що ми змогли змінити долю цих дітей, допомогли їм усвідомили скоєне, взяти на себе відповідальність та розпочати життя з чистого аркуша», - відзначила директорка Регіонального центру з надання БВПД у Миколаївській області Наталія Гнатуша.
Окрім позитивних моментів відзначили й проблемні питання, серед яких низька поінформованість про мету і переваги проєкту, що своєю чергою впливає на згоду на участь в проєкті, як зі сторони потерпілих, так і неповнолітніх, які перебувають у конфлікті з законом. Відтак одним з ключових завдань є продовження інформаційної кампанії щодо особливостей відновного підходу в правосудді. В рамках такого підходу задовольняються як особистісні, так і суспільні інтереси. Зокрема, це інтереси потерпілої сторони, оскільки усувається завдана шкода, інтереси правопорушника, який отримує можливість розпочати життя без клейма злочинця. І, безумовно, інтереси громади і суспільства в цілому, адже конфлікт вирішується мирно і відновлюється стан соціальних зв’язків, які існували до правопорушення.
Крім цього, говорили й про необхідність працювати не лише з підлітком, а з його сім’єю та оточенням. Практика показує, що дуже часто саме ситуація в родині чи в колі однолітків є одним з факторів, який спонукає неповнолітнього на правопорушення. І якщо просто повернути дитину в ту саму ситуацію і те саме оточення, не давши жодної альтернативи, вся проведена робота буде марною.

Довідково: захід організовано за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.
Пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» впроваджується Міністерством юстиції України, Офісом Генерального прокурора на базі системи надання безоплатної правової допомоги за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та ГО «Платформа прав людини». Серед умов застосування:
• наявність потерпілої сторони (фізичної або юридичної особи);
• вперше вчинення неповнолітнім кримінального проступку або нетяжкого злочину;
• визнання неповнолітнім факту вчинення злочину;
• згода неповнолітнього і потерпілого на участь у програмі.

Редактор: [email protected]

© 2010 Телеканал УНТ Українське Народне Телебачення

Мої відео