- Головна
- Новини
- Держава
- Боротьба з корупцією
- Поновлення актових записів цивільного стану
Необхідність поновлення актових записів цивільного стану гостро постає, коли оригінальні документи, що підтверджують факти народження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміну імені або смерть, були втрачені, пошкоджені або стали недоступними. Особливо актуальною ця процедура є для громадян, чиї актові записи зберігаються на тимчасово окупованих територіях України, де доступ до архівів ускладнений або неможливий, а відповідні відомості можуть бути відсутні в Державному реєстрі. Поновлення є критично важливим для відновлення юридичної сили цих документів, що є необхідним для реалізації різноманітних прав та здійснення юридично значущих дій.
Однак, чинне законодавство України передбачає процедуру поновлення актового запису цивільного стану, яка регулюється Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану (далі – Закон) та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 (далі – Правила).
Куди звертатися для поновлення актового запису?
Згідно з частинами першою та третьою статті 6 Закону, прийом і розгляд заяв про поновлення актових записів цивільного стану належить до компетенції:
Важливо, що жоден з цих органів не має права відмовити у прийнятті та розгляді заяви про поновлення актового запису.
В умовах воєнного стану, відповідно до змін у законодавстві, заява про поновлення актового запису цивільного стану може бути подана до будь-якого відділу ДРАЦС, розташованого на підконтрольній українській владі території.
Хто має право подати заяву? (Стаття 23 Закону та пункт 3.4 розділу ІІІ Правил)
Заява про поновлення актового запису цивільного стану подається:
Зауважимо, що чинним законодавством не заборонено подання заяви через представника, яка тим не менше має містити нотаріально засвідчений, або прирівняний до нього, підпис особи, що має право на поновлення актового запису.
Які документи необхідно подати? (Пункти 1.5 розділу І та 3.8 розділу ІІІ Правил)
Разом із заявою про поновлення втраченого актового запису цивільного стану необхідно подати:
Важливо!
Особливі випадки:
Строк розгляду заяви (Пункт 1.10 розділу І Правил):
Після розгляду заяви та аналізу поданих документів складається висновок про поновлення або відмову в поновленні актового запису цивільного стану (пункт 3.11 розділу ІІІ Правил). У разі відмови заявнику надається роз'яснення про можливість оскарження рішення в судовому порядку (пункт 3.12 розділу ІІІ Правил).
Держава забезпечує право громадян на поновлення втрачених документів, що підтверджують важливі життєві події, навіть в умовах тимчасової окупації частини території України. Звертайтеся до уповноважених органів для відновлення своїх прав!